İlaçlar

Aspirinin Yaşlılar Üzerindeki Beklenmeyen Etkisi

Dünyaca ünlü iç hastalıkları dergisi NEJM’in son yayınlanan sayısında , yaşlılar üzerinde aspirinin etkileri konulu bir araştırma yayımlandı.

Bilindiği üzere günde tek doz aspirinin yaşlılarda kullanımında fayda sağlayabileceği yönünde haberler ve iddialar yer almaktaydı, ancak son yapılan çalışma tersi yönde kanıtlar içermekte.

Avustralya ve Amerikada’ki sağlıklı 70 yaş civarındaki 19 bine varan insan ile gerçekleştirilen araştırmada, insanlara günde 100 mg Aspirin verilerek 5 yıl boyunca takip edildiler. Araştırmanın sonucunda ortalama 74 yaşındaki aspirin verilen grubun verilmeyenlere oranlara hayatta kalma sürelerinde bir değişikliğe saptanmadı.

Aspirinin 70 yaş üstündeki kişilerde 5 yıl boyunca hayatta kalmadasına bir katkı sunmadığı gibi, Aspirinin kan sulandırıcı etkisinden dolayı, Aspirin alanlarda kanama görülme olasalığı almayanlara göre daha fazla oranlarda tespit edildi.

Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)