Sağlık Çalışanları

“Yrd. Doç.” Resmen Tarih Oldu

Resmi gazetede yayımlanan yeni düzenleme ile yardımcı doçentliğin yerini "Doktor Öğretim Üyesi" kadrosu aldı.

1-Yardımcı doçentlik kadrosu kaldırılarak yerine Doktor öğretim üyesi kadrosu getirildi. Bunların maaşlarına 100 TL zam yapıldı.

2-Okutman ve Uzman kadroları yerine Öğretim Görevlisi kadrosu getirildi.

3-ÜAK’a 10 yeni kadro ihdas edildi. Bu kadro doçentlik başvurularında juriler oluşturacak. Doçent adaylarının eserlerini ilgili usullere göre değerlendirip adaylara “Üniversitelerarası Kurul tarafından verilen doçentlik akademik unvanına sahip kişidir” tanımına uygun olarak, doçentlik ünvanını verecek.

4-Doktor öğretim üyeleri 4 yıllığına, üniversitelerinin kabul ettikleri süre kadar atanabilecekler. Böylelikle daha önceki 12 yıl sınırlaması kaldırılmış oldu.

5-Doçentlik ünvanını almak için yabancı dilden 55 puan alma şartı devam edecek. Doçent adaylarının eser incelemesini yine jüriler yapacak. Buna ek olarak eğer sözlü sınav istenecekse adaydan artık bunu jüriler değil ÜAK yapacak.

6-Doktorasını yapmış araştırma görevlileri ders verebilecek.

7-Uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarındakiler öğretim görevlisi kadrolarına atanmış sayılacak ve ders görevi verilemeyecek.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)