Cerrahi hastalıklarSindirim Sistemi

Vücut niye taş yapar?

Safra kesemiz sağ taraftaki kaburgalarımızın hemen altında yer almaktadır. Ufak bir armut büyüklüğünde olan bu organımız safra denilen sıvı ile doludur.

Safra, karaciğerlerimizde yapıldıktan sonra safra kesesinde toplanır ve yağların ve vitaminlerin sindirilip vücuda alınmasında yardımcı olurlar. Yemek yediğimiz zaman vücudumuz safra kesemize sinyal göndererek, bağırsaklarımıza safra salınımını sağlar.

Çevremizden de duyduğumuz gibi yüzyıllardır toplumun en sık yakındığı sağlık sorunlarından biride safra taşlarıdır. Büyüklükleri farklı olan bu taşlar bir adet olacağı gibi daha fazla sayıda da olabilmektedir. Safra taşlarının büyük çoğunluğu kolestrol taşlarıdır. Diğer sık görülen taşlarda pigment taşlarıdır, bu taşlar safradan oluşmaktadır. Özellikle siroz ve bazı kan hastalıkları gibi, durumlarda artmış olarak görülmektedir.

Safra kesesindeki taşların safranın bağırsaklara atılımına mani olması safra kesesini iltihabına (kolesistit), yani safra taşının neden olduğu o ağrılı tabloya neden olur. Bu durumda, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı görülebilir. Eğer böyle bir durum var ise, safra kesenizin olduğu yer, yani sağ karın üst tarafında, kaburgaların hemen altındaki bölgede şiddetli bir ağrı hissedilir. Derin nefes aldığınız zaman bu alanda ki ağrının şiddeti de artacaktır. Buna benzer bir ağrı  çok sık olmamakla birlikte sırtınızın sağ kürek kemiği hizasında da hissedilebilir.

Tanı

Böyle bir durum varsa mümkün olan en kısa zamanda acil servise veya genel cerrahi polikliniğine başvurmanızda fayda vardır. Safra kesesindeki iltihabı ortaya çıkarmak ve karaciğer fonksiyonlarınızı gözlemlemek için kan testleri ve taşı görüntülemek için ultrason ve film çektirmeniz gerekli olabilir.

 

Tedavi

Taşlar belirli bir boyutun üstünde iseler ve sayıları nispeten az ise, bu taşlar herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek olmadan belirli aralıklarla doktor kontrolünde takibi gerekebilir. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumda ise kapalı cerrahi ile (laparoskopik cerrahi) safra kesenizin tamamı alınabilmektedir. Bu ameliyat sonrası safranız kesede depolanamayacağı için direk olarak bağırsaklardan vücuttan atılacaktır.

Vücudun safra taşı yapmasının nedenleri;

• Ailede görülmesi; Ailenizdeki herhangi bir kişide safra taşı görülmesi sizde de safra taşı görülme ihtimalini artıracaktır.
• Östrojenler safra taşı oluşumunda önemli bir risk faktörüdür, dolayısıyla bayanlarda safra taşı görülme sıklığı artmıştır.
• Hamilelikte vücut yoğun kıvam safra sıvısı atar, buda taş oluşumunu hızlandırmaktadır.
• Obezite; Eğer obez iseniz vücudunuz fazla miktarda kolestrol oluşturacaktır, buda safra kesenizde kolestrolün birikip taş yapma ihtimalini artıracaktır. Eğer vücudunuzdaki fazla kilo bacak veya sırtta değilde karın etrafında toplanmışsa, bu durum yine taş ihtimalini artıracaktır.
• Hızlı kilo kaybetme; vücudun yeterli kalori alamaması sonucunda meydana gelen kilo kayıplarında taş oluşma riski artmaktadır. Üstelik kilo verip alıp verme bir alışkanlık halini almışsa bu ihtimal katlanmaktadır. Haftada 1 kiloda daha fazla verilmemelidir.
• Yiyecekler; eğer kolestrollü ve yağlı yiyecekler tüketiyorsanız, ve sofranızda lifli gıdalar yok ama işlenmiş gıdalar bol miktarda ise risk yine artmaktadır.
• Doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri safra taşı ihtimalini artırır. Fibrat adı verilen kolestrol ilaçları, karaciğerden kolestrol atılımını hızlandırdığı için kesede kolestrol taşı oluşma sıklığı da artmaktadır.
• Şeker hastalığında böbrekte meydana gelen işlev bozukluğu sonucunda taş ihtimali yine artar.
• Eğer 40 yaşının üstünde iseniz safra kesenizin taş yapma ihtimali de artmış demektir.

 

 

Taş oluşmaması için ne yapmalıyız

• Öncelikle sağlıklı bir beslenme olmazsa olmaz
• Vücudumuzu aşırı zorlayan diyetleri yapmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermeliyiz.
• Beyaz ekmek yerine tam tahıl, beyaz pirinç yerine bulgur tercih edilmelidir.
• Bol lifli gıdalar tüketilmeli, iyi olarak tabir edilen zeytin ve balık yağı kararında tüketilmelidir.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)