Genel

Ülkemizde Ortalama Yaşam Süresi

Her ülkenin mevcut içinde bulunduğu sosyo-ekonomik göstergelere göre yaşam süreside paralellik göstermektedir. Ülkemizin yapılan resmi istatistik kayıtlarına göre, yaşam süresi ortalama 78 yıl olarak bulunmuştur.

Erkeklerde ortalama yaşam süresi 75,3 iken, kadınlarda bu rakam 80,7 olarak hesaplandı. Bu istatistiklere göre kadınlar erkeklere göre yaklaşık olarak 5 yıl daha fazla yaşamakta.
Dünyası bankasının verilerine göre ülkemizde ortalama yaş 1960 ile 2015 yılları arasındaki sürede 30 sene arttığı gözlemlenmekte.

Bu yıllar arasındaki inanılmaz artış yalnızca ülkemizle değil nerdeyse tüm ülkelerde aynı şekilde gözlemlenmekte. Örneğin Çin’de aşağıda görüldüğü  gibi bu yıllar arasında inanılmaz bir sıçrayış göze çarpmakta. Bu yükselişte çocukluk çağındaki bulaşıcı hastalıkların aşılama teknikleri ile ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi sonucunda, bebek ve çocuk ölümlerinin önüne geçilmesi ise en önemli etkenler arasında.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)