Beslenme

Tatlı patates

Tatlı patatesler ülkemizde tarımı yapılmayan sebzelerdendir. Köken olarak güney Amerika' da ilk yetiştirildiği düşünülmektedir.

Tatlı patateslerin birbirlerinden farklı renkleri bulunmaktadır, farklı renkler içlerinde farklı besinlerin bulundukları anlamına gelmektedir. Eğer tatlı patates mor renkli ise bu antioksidanlardan zengin olduğu anlamına gelmektedir. Bu antioksidanlar vücudumuza zarar verme ihtimali olan serbest radikallerin etkilerini en aza indirgemek için gerekli olan kimyasallardır.

A vitamininden zengin

Orta boydaki bir tatlı patates günlük vitamin A ihtiyacınızın dört misline kadar karşılayabilmektedir. Buda göz ve cilt sağlığınız için gerekli olan A vitaminini bol bol alacağınız anlamına gelmektedir.

Beta karoten kaynağı

Eğer aldığınız patates turuncu renkte ise bu beta karotenden zengin olduğunu göstermektedir. Buda bir çeşit antioksidandır ve göz sağlığı için vazgeçilmezdir. Bilim insanları bu patatesin aynı zamanda kanserle savaşan proteaz inhibitörlerinide içerdiğini göstermiştir.

Eğer tatlı patatesin bu besleyici özelliklerinden azami derecede faydalanmak istiyorsanız en iyi pişirme yöntemi patatesi fırında hazırlamak olacaktır.

Vitamin C içerir

Vitamin A ya ilaveten, yüksek miktarlarda C vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminizin kendini yenilemesine yardımcı olurken, barındırdığı yüksek potasyum miktarı sağlık bireylerin kan basıncını düzenleyecektir. (Eğer tansiyon veya böbrek hastası iseniz yemeden önce mutlaka diyetisyene veya doktorunuza danışınız.), yapısındaki kalsiyum kemiklerinize iyi gelecektir.

Lif içerir

Beyaz patatesi yediğiniz zaman, fırında veya kızartma fark etmez, yüksek glisemik indeksi nedeniyle kan şekerini oldukça kısa sürede yükseltir. Öte yandan, tatlı patates düşük glisemik indekse sahiptir, yapısında yüksek oranda bulunan lifler sayesinde sindirimi uzun sürmektedir ve sizi uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır. Yüksek lif oranı yemeklerinize ekstra lezzet katacaktır. Pek çok değişik tarifi internet üzerinde bulup denemeniz mümkün.

Demir kaynağı

Tatlı patates çok iyi bir demir deposudur, bu özelliği onu demir ihtiyacını hayvansal gıdalardan karşılayamayan vejetaryenler için çok önemli bir demir kaynağı yapmaktadır. Etler Hem-demire sahip oldukları için emilimleri diğer meyve sebzelerdeki Hem-olmayan demire nazaran daha iyidir, ancak tatlı patatesin bünyesindeki C vitamini demir emilimini daha da artıracaktır.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)