BeslenmeEgzersiz

Metabolizma hakkında bilmeniz gerekenler

Metabolizma, vücudunuzun solunum, sindirim, kas yapımı, yağ depolama ve kan dolaşımı gibi işlemlerini içeren, yaşamanız için olmazsa olmaz olan tüm basamakları için enerji kullanmasıdır.

Metabolik hız ise metabolizmadan biraz farklı olarak, vücudunuzun kalori yakma katsayısıdır. Aynı zamanda bazal metabolik hız olarakta ifade edilen metabolik hız, vücudunuzun dinlenme esnasında harcadığı enerjidir.

Kimler daha yüksek metabolik hıza sahiptirler?

Vücudunuzdaki yağ/protein (kas) oranı metabolizma hızınızı belirleyen ana faktörlerdendir. Vücudunda kas oranı yağına göre daha fazla olan insanlar genelde daha hızlı metabolik hıza sahiptirler. Yağ oranı fazla olanlar ise tam tersi düşük metabolizma hızına sahiptirler.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Çalışmalar göstermiştir ki, eğer yüksek proteinli yiyecekler tüketirseniz bu sizin metabolizma hızınızı artıracaktır.

Kadınların metabolizması neden yavaştır?

Kadınların metabolizma hızları erkeklere göre daha yavaştır, nedeni ise kadınların yağ oranlarının erkeklere göre daha fazla olmasıdır.

Metabolizma hızını belirleyen faktörler

Metabolizma hızınızı etkileyen pek çok değişik faktör bulunmaktadır. Genetik yapınızın çok önemli rolü vardır. Bunu şöyle izah edebiliriz, bazı insanlar ne kadar yerlerse yesinler zayıf kaldıkları halde, diğerleri az yemelerine rağmen kilo verememektedirler. Yaşam tarzını, yediğiniz yiyecekler, spor yapıp yapmamanız bu durumu etkilemektedir. Ayrıca yaşınız ilerledikçe metabolizma hızınızda yavaşlayacaktır. 20 yaşından sonra metabolik hız azalmaya başlamaktadır ve her 10 yılda yüzde 2 oranında azalarak devam etmektedir.

Metabolizmayı düzenleyen organımız

Metabolizma hızınız üzerinde belirleyiciliği olan en temel organınız tiroit bezinizdir. Vücudunuzun performansını belirlen tiroit hormonu aynı isimli bezden salgılanmaktadır. Bu hormon hangi hızda kalori yakacağınıza, ne miktarda protein yapıp yine hangi miktarda yağ yakacağınıza karar vermektedir. Bir anlamda metabolizmanızın orkestra şefi gibi davranmaktadır.

Bu nedenle tiroit hormonu hastalıkları metabolizma hızınızı da etkilemektedir. Hipotrodizim olarak adlandırılan ve tiroit hormonun salınımının azaldığı durumlarda metabolizma hızınızda azalarak kilo almaya neden olmaktadır. Bunun tam tersi olarak tiroit hormonun aşırı çalıştığı durumlarda hipertiroidizm tablosu gelişerek kilo kaybına neden olmaktadır.

Dayanıklık egzersizleri

Dayanıklılık egzersizleri metabolik hızınızı değiştirerek kilo kaybetmenize yardımcı olabilmektedir. Ancak bunun nasıl olduğu tam olarak açıklanamamıştır.

Az yemek neden kilo vermeyi zorlaştırır

Metabolik hız aynı zamanda vücudunuzun bir savunma mekanizmasıdır. Eğer günde az miktarda kalori alırsanız (örneğin normalde adlığınızın kalorinin yarısı), vücudunuz sizin yiyecek bulmadığınızı düşünerek harcadığı kaloriyi metabolizma hızını düşürerek azaltacaktır. Bu nedenle kilo vermek için yememek kilo vermenizi zorlaştırabilmektedir. Aynı zamanda öğünlerin arasını uzun tutmakta metabolizma hızınızı azaltacaktır. Bu nedenle bazı diyetisyenler 2 ila 3 saatte bir sağlıklı atıştırmalıklar yemenizi tavsiye eder.

Kahvenin metabolizma üzerine etkisi

Kahve uyarıcı bir içecektir, yani metabolizma hızınızı artıracaktır. Bu nedenle pek çok diyet ürününde kafein yer almaktadır. Kahve tüketimi kısa bir süreliğinde de olsa metabolik hızı artırır.

Baharatlar zayıflamaya yardımcı mı?

Kahveye ilave olarak eğer kırmızı biber gibi baharatlarıda tüketiyorsanız yine metabolik hızınız artacaktır. Ancak bu etki çok sınırlıdır.

Metabolizmayı artıran ilaçlar nelerdir?

Metabolizmayı artıran herhangi bir ilaç bulunmamaktadır, ülkemizde pek çok insan kilo verme pahasına internet üzerinden pek çok ilaç alarak neticesinde hastaneye organ yetmezliği şikayetiyle baş vurmaktadır. Metabolizmayı artırmanın en önemli formülü diyete dikkat etmek ve egzersiz yapmaktır.

Yazın mı Kışın mı metabolizma hızlanır?

Vücudunuz soğuk bir iklimde yaşıyorsanız buna adapte olmak için hızını artıracaktır, aynı şekilde sıcak bir bölgede yaşıyorsanız da sizi serinletmek için hızını artırcaktır. Ancak sıcak bölgelerde yaşayanlar normal ortamda yaşayan insanlara göre yüzde 5 ila 20 oranında daha fazla metabolik hıza sahip olacaklardır.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)