Beslenme

Kurtlu Meyve Yenir mi?

Meyve kurtları genellikle insanlara zararı olmayan ancak verimi düşürdüğü için çiftçiye zararı olabilecek ufak canlılardır.

Seralarda ve bahçelerde yapılan yetiştiricilik esnasında, bu tür canlılara ve diğer meyve zararlılarına karşı ilaçlama yapılmaktadır. Eğer bu ilaçlamalar gerektiği miktarda yapılırsa bu tip istenmeyen kurtlardan meyveler arındırılacaktır. Ancak günümüzde gereğinden fazla verilen ilaçların (pestisit) insan sağlığına olan olumsuz etkileri hakkında pek çok çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle meyvede kurdun bulunması, aynı zamanda bu meyvenin yeterince ilaçlanmadığı anlamına gelmektedir. Bu da ilaçların etkisinden korunmak için meyve seçimi yapılırken dikkate alınabilecek bir özellik.

İnsanlara zararlı pek çok kurt veya kurtçuk bulunmaktadır, ve bunlarda kedi, köpek, domuz, kuş veya insanlardan geçebilmektedir. Ancak meyve kurtları geneli itibariyle de sağlık için zararsız olarak kabul edilmektedir. Yine de etkilenmiş olan meyveleri yerken kurtlarını ve etkilenmiş bölgeyi temizlemeyi unutmayın.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)