Genel

Klinik Toksikoloji nedir?

Tıp uzmanlıkları arasında yeni görmeye başladığımız bir uzmanlık dalıdır. Peki klinik toksikoloji nedir, tarihsel olarak neleri kapsar bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

 

Uzmanlık eğitimi 4 yıl dürmektedir. Biyoloji, kimya, farmakoloji ve tıbbi içine alan bir daldır. Kimyasal maddelerin canlı organizmalar üzerindeki yan etkilerini incelemektedir. Toksinlerin, yani zehir olarak tabi edilen kimyasalların, tanısı ve tedavisi üzerine odaklanmaktadır. Toksikoloji uzmanları toksikolojist olarak isimlendirilmekte ve zehir ve zehirlenme üzerine uzman oldukları kabul görmektedir. 2018 senesi itibariyle de sağlık bakanlığınca tıp fakültelerinde ve araştırma hastanelerinde Klinik toksikoloji dalı açılması kabul görmüştür.

 

Modern toksikolojinin amacı maddelerin yan etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu yan etkileri iki temel esasa dayanmaktadır bunlar; Maddelerin vücuda veriliş yolu (Ağızdan, solunum yoluyla ve cilt yoluyla) ve doz miktarı. Diğer etkileyen durumlar ise, cinsiyet, yaş, tür, sağlık, çevre ve kişisel karakteristiklerdir.

 

Her ne kadar böyle bir disiplinin olması güzel olsada, tıp fakültelerinin bünyesinde olduğu için “Tıbbi toksikoloji” teriminin bu bilim dalının tanımı için daha yerinde olacağı kanısındayız. Çünkü dilimize ingilizceden çevrilen bu terimde Klinik toksikoloji dalı tıp hekimlerinin yanı sıra eczacı ve yardımcı tıp profesyonellerine açıkken, Tıbbi toksikoloji ise yalnızca tıp hekimlerinin müdahale edebileceği bir disiplindir.

Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)