GenelSağlık Çalışanları

İntern Doktorlara İnsan Muamelesi Yapılmalı

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Selami Akkuş yayınladığı genelge ile intern doktorların nöbet sayılarını ve işleyişini iyileştirip, internlere isimleri veya doktor hanım ve bey olarak hitap edilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Genelgede Neler yazıyor

“İnternler eğitim amaçlı kan alma ve tansiyon ölçme gibi işlemlerini yapar ama tüm servisin sorumluluğu hemşirelere aittir. Yani bu genelgeyle internlerin yardımcı sağlık personeli gibi kullanılmasının önüne geçecek bir kural getirdik.”

“Bu konuda internlere zorunlu stajlarda ayda en fazla 5 nöbet yazılması, en fazla bir hafta sonu nöbeti konması, seçmeli stajlarda de mümkünse hiç nöbet yazılmaması, eğitimine katkıda olacağı düşünülüyorsa yine en fazla ayda 5 nöbet yazılması ancak akşam belli bir saatten sonra (20.00-21.00) izin verilmesi kuralını getirdik. Nöbette uygun yatacak yer olması halinde ertesi gün öğleden sonra izin verilmesi, uygun yer olmadığı durumlarda (kliniklerde) ise nöbet ertesi tam gün izinli sayılmaları”

“Genelgede, asistanların ve yardımcı sağlık personelinin internlere isimleriyle veya ‘doktor hanım/bey‘ diye hitap etmelerine, ‘intern’ veya ‘internler’ şeklindeki hitapların yasaklanması”

“İnternlerin, öğrenci olduklarının anımsanması, eğitimlerinin mezun olduklarında kendilerine lazım olacak bilgi ve becerilere göre düzenlenmesi ve strese sokmadan, sevdirerek mesleklerini yaptırmak amacıyla bu genelgeyi yayınladık. İnternlerle ilgili sıkıntılar çoğu fakültede yıllardır yaşanmaktadır. Biz ilk mezunlarımızdan itibaren, bir açılım yaparak iyi bir örnek olmalı”

Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)