WİNTUS Draje

Sandoz

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

Önemli:

Bu ürün KONTROLE TABİ olup normal reçete ile verilerek reçete kayıt defterine kaydedilmesi gereken ürünlerdendir.

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 250 mg, Dekstrometorfan HBr 10 mg, Fenilefrin hidroklorür 5 mg, Klorfeniramin maleat 2 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 draje

 

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinlerde (12 yaş ve daha büyüklerde): Her altı saatte 1-2 draje kullanılır. Çocuklarda (6-12 yaş arası) her altı saatte 1 draje kullanılır. 6 yaşın altındaki çocuklarda güvenilirliği kanıtlanmamıştır.

 

 

Endikasyonları:

Analjezik, antipiretik, antihistaminik, dekonjestan ve antihistaminik etkilidir. Soğuk algınlığının neden olduğu öksürük, konjesyon, ateş, başağrısı, kas ve eklem ağrılarında, grip, bronşit, sinüzit ve rinitte kullanılır.

 

Kontrendikasyonları:

İlacın bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir. İlerlemiş hipertansif kalp damar hastalığı, hipertiroidisi, glokomu, prostat hipertrofisi, ilerlemiş diyabeti, karaciğer ve böbrek hasarı olanlar ve MAO inhibitörü alanlar kullanmamalıdır. Gebelikte ve laktasyonda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Bileşiminde bulunan tartrazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları gelişebilir. Eğer aşırı duyarlılık reaksiyonları meydana gelirse, ilaç bırakılmalıdır. Fenilefrin gerçekte normotansif hastalarda kan basıncına etkimemesine rağmen, hipertansiflerde kullanılırken dikkat edilmeli ve tavsiye edilmiş dozun fazlası kullanılmamalıdır. Çünkü sinirlilik, baş dönmesi veya uykusuzluk meydana getirebilir. Özellikle çocuklarda eksitabiliteye, sersemliğe neden olabilir. İlaç alınırken alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır. Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, tiroid hastalığı, diyabet, astım, glokom, amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, nefes darlığı, prostat bezinin büyümesinden dolayı idrara çıkma zorluğu ve nefes alma zorluğu olan hastalar ilacı almamalıdır. Klorfeniramin maleat'ın sedatif etkisinden dolayı, İlacı alanlar motorlu taşıt ve makina kullanmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Genellikle yüksek dozlarda alındığında, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık, deri döküntüsü, terleme, çarpıntı, sinirlilik, iştah kaybı, zor idrar yapma, bulanık görme, karın ağrısı görülebilir. Bu tür yan etkilerin ortaya çıktığı durumlarda doz azaltılmalıdır.

 

İlaç Etkileşimleri:

Monoamino oksidaz inhibitörleri (MAO) alınıyorsa, ilaç kullanılmamalıdır. ß-adrenerjik bloker ilaçlar fenilefrinin pressör etkisini arttırabilirler. İlaç diğer sempatomimetik ajanlarla beraber dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

2016© 1ilac.com Tüm hakları saklıdır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa lütfen hekiminize danışınız.