1ilaç

PARASİNUS Tablet

Koçak Farma

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 500 mg, Psödoefedrin HCl 30 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 tablet

 

 

Kullanım Şekli:

12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler: 6 saatte bir 1-2 tablet verilir. 24 saat içerisinde 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklar: Hekim önerisi ve gözetimi altında kullanılır.

 

 

Endikasyonları:

Ateş, ağrı, hapşırma, burun ve sinüslerde konjesyon ve dolgunluk hissi, burun akıntısı gibi grip, soğuk algınlığı, sinüzit ve nazofarenjit semptomlarının semptomatik tedavisinde endikedir.

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda, ağır hipertansiyon, ağır koroner arter hastalığı ve ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kontrendikedir. MAO inhibitörlerini kullanmakta olan ya da önceki iki hafta içinde kullanmış olan hastalarda kullanılmamalıdır. Antibakteriyel bir ilaç olan furazolidon MAO inhibisyonu yaptığından, bu kombinasyonu içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Psödoefedrin normal kan basıncı olan hastalarda kan basıncını yükseltmez. Bununla birlikte, antihipertansif ajanlar, trisiklik antidepresanlar ve diğer sempatomimetik ajanları kullanmakta olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, hipertiroidi, glokom ve prostat hipertrofisi durumlarında dikkatle kullanılmalıdır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. 39.5 °C'den fazla ateşi olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte veya tekrarlayan ateşli olgularda dikkatle kullanılmalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Gebelikte parasetamol ve psödoefedrin kullanımına ait yeterli veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, olası risklerin olası yararları aştığı durumlarda kullanılmamalıdır. Psödoefedrin ve parasetamol anne sütüne düşük oranda geçer, ancak emzirilen bebek üzerindeki etkileri hakkında yeterli veri bulunmamaktadır.

 

Yan Etkileri:

Parasetamole bağlı olarak nadiren allerjik deri reaksiyonları ve izole olgularda trombositopenik purpura, hemolitik anemi ve agranülositoz bildirilmiştir. Aşırı dozda ya da uzun süreli kullanıma bağlı olarak hepatotoksik ve nefrotoksik etkiler bildirilmiştir. Psödoefedrine bağlı olarak uykusuzluk, sinirlilik ve halüsinasyonlar, çarpıntı ve taşikardi görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Birlikte trisiklik antidepresanlar, iştah azaltıcılar, amfetamin benzeri psikostimülanlar, MAO inhibitörleri ve diğer sempatomimetik ajanlar kullanıldığında kan basıncında yükselme görülebilir. Bileşimdeki psödoefedrin bretilyum, betanidin, guanetidin, debrizokin, metildopa, Alfa-blokerler ve Beta-blokerler gibi ilaçların hipotansif etkilerini azaltabilir. Antikonvülzan ilaçların ya da steroid yapıdaki oral kontraseptiflerin kronik olarak kullanılması karaciğerde enzim indüksiyonu yaparak parasetamolün karaciğerde metabolize edilmesini ve klirensini artırabilir. Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol parasetamolün metabolizmasını azaltarak plazma yarı ömrünü uzatabilir.