DELTARHINOL Nazal Sprey

AVENTİS FARMA

 

Etken Madde(ler):

Nafazolin nitrat 0.5 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

15 ml'lik plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

3-4 saatte bir her burun deliğine 1-2 damla damlatılır, sprey şeklinde kullanışta ise burun deliğine bir püskürtme yeterlidir. Bu doz günde 4 kezden fazla tekrarlanmamalı, tedavi süresi 4 günü geçmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Nezle, saman nezlesi ve diğer alerjik durumlar, soğuk algınlığı ve sinüzit ile birlikte görülen burun tıkanıklıklarında kullanılır.

 

Kontrendikasyonları:

Etken maddeye karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır. Baş düzeyinde cerrahi müdahale geçirmiş hastalarda ve glokomlu hastalarda çok dikkatli kullanılabilir.

 

Uyarılar:

Aşırı dozda ve uzun süreli veya çok sık kullanımda burun mukozasında iritasyon ve ayrıca sistemik yan etkiler oluşturabilir. 3 günlük kullanıma rağmen burun tıkanıklığı devam ederse, ilaç kesilmelidir. Hamilelerde vazokostrüktif etkisi nedeniyle kullanılmamalıdır. Çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadiren baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, sinirlilik, mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk ve hafif terleme görülebilir. Yüksek miktarda uygulandığında vücut ısısında düşme, uyuşukluk, bradikardi, şoka benzer hipotansiyon ve koma hali görülebilir.

2017© 1ilac.com Tüm hakları saklıdır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa lütfen hekiminize danışınız.