BABYRHINOL Şurup

AVENTİS FARMA 

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 120 mg/5 ml, Klorfeniramin maleat 0.75 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

120 ml'lik cam şişe

 

 

Kullanım Şekli:

6 kiloya kadar çocuklarda her 6 saatte bir 1/2 ölçek; 6-10 kg arası çocuklarda her 4 saatte bir 1/2 ölçek; 10-20 kg arası çocuklarda her 6 saatte bir 1 ölçek ve 20 kilonun üstündeki çocuklarda her 4 saatte bir 1 ölçektir.

 

 

Endikasyonları:

Soğuk algınlığına eşlik eden ateş, ağrı ve nezlenin geçici olarak giderilmesinde kullanılır.

 

Kontrendikasyonları:

Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık durumunda ve karaciğer yetmezliğinde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Yüksek dozda veya uzun süreli kullanımı böbreklerde ciddi hasar ve kan düzeylerinde değişikliğe neden olur. 5 günden uzun süren ağrılarda ve 3 yaşından küçük çocuklarda dikkatle kullanılmalıdır. Hepatik nekroz görülebilir. Antikoagülan alan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. İlacın bazı ototoksik antibiyotiklerle birlikte kullanımı ototoksitenin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller ve hasar geriye dönüşsüz olduğunda fark edilebilir.

 

Yan Etkileri:

Alerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, nadiren kan bozuklukları, bulantı, kusma, kabızlık, uyuşukluk, ağız kuruluğu , konfüzyon, uyku hali, terleme, baş dönmesi ve yüz kızarması görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

MAO inhibitörleri, alkol, trankilizanlar ve SSS depresanlarıyla kullanılmamalıdır. Parasetamol yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagülan ilaçların etkisini artırmaktadır. Yüksek dozda ve uzun süreli alınan parasetamol; kumarin, indantion türevleri ve fenotiyazinlerle etkileşebilir.

2016© 1ilac.com Tüm hakları saklıdır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa lütfen hekiminize danışınız.