1ilaç

RHINOPRONT Kapsül

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Fenilefrin hidroklorür 20 mg, Karbinoksamin maleat 4 mg

 

Piyasa Şekilleri: 10 kapsül içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli: 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için: Sabah ve akşam 1'er kapsül çiğnenmeden alınır. 2 haftadan uzun kullanımlarda, hastaya kontrol altında uygulanabilir.

 

 

Endikasyonları:
Soğukalgınlığı, saman nezlesi ve vazomotor riniti olan hastalarda rinit ve sinüzitin semptomatik olarak tedavi edilmesi için kullanılır.

 

Kontrendikasyonları: Tirotoksikoz, feokromositom, dar açılı glokom, rezidüel ürin formasyonlu prostatik adenom, hipertansiyon ve içindeki maddelere karşı ve parabenlere karşı hipersensitivite durumlarında ve MAO inhibitörleri ile aynı anda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Ciddi organik kardiyovasküler hastalığı olanlar ile kalp ritm bozuklukları bulunan hastalrda ilacın dozu dikkatle ayarlanmalıdır. Tiroid, diabetes mellitus veya hipertansiyonu olan hastalar tıbbi bir denetim altında tutulmalıdır. Gebelerde kullanımında yarar/risk oranı gözönüne alınmalıdır.

 

Yan Etkileri: Nadiren görülen yan etkiler: Gastrointestinal şikayetler, bulantı, ağız kuruluğu, kusma, mide yanması, iştahsızlık, MSS bozuklukları, sedasyon, görme bozuklukları, glokom endüksiyonu, vertigo, güçsüzlük, uyku bozukluğu, sinirlilik, huzursuzluk, titreme, çarpıntı, ventriküler aritmi, anjinal şikayetler, kan basıncında artış, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma hali, parabenlere veya içerdiği maddelere karşı hipersensitivite reaksiyonları, çok nadir olarak kan sayımında değişiklik. Muhtemelen bebeklerde ve yaşlı hastalarda yüksek dozlar alınması halinde, merkezi ajitasyon durumları. Bazı hastalarda motorlu vasıta ve makine kullanma gibi dikkat gerektiren işlerin yapılabilme yeteneğini azaltabilir.

 

İlaç Etkileşimleri: MSS depresanlarının ve/veya alkolün etkilerini güçlendirebilir. Guanetidin ile aynı anda uygulandığında ilacın sempatomimetik etkisini artırabilir. Halotan ile uygulandığında kardiyak aritmi görülebilir.