GebelikSindirim Sistemi

Hamilelikte Mide İlaçları

Hamilelikte süresince, çok hızlı bir şekilde meydana gelen fizyolojik değişimlere ayak uyduramayan vücutta pek çok sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de anne rahmindeki bebeğin büyümesine paralel meydana gelen mide yanmaları ve ağza acı su gelmesi şikayetleridir.

Bu hastalara sıklıkla mide asidini azaltmak için ilaçlar verilmektedir.

Amerika’da yayınlanan çocuk hastalıkları tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, hamilelği sırasında proton pompa inhibitörü ve histamin 2 reseptör antagonistleri gibi ilaçlar kullanan annelerin çocuklarında astım görülme sıklığında anlamlı bir artış tespit edildi. Bu annelerin çocukların astım görülme sıklığı, kullanmayan annelerin çocuklarına göre yüzde 30 civarında artmış olduğu tespit edilmiş. Histamin 2 reseptör antagonisti kullanlarda ise bu oran yüzde 60 seviyelerine kadar yükselmekte.

Hamilelikte Mide yanmasında ne yapılmalı?

Ancak uzmanlar tüm mide ilaçlarının aynı yan etkiyi çocuklarda göstermediğini belirtmekle birlikte. Bu iki ilacın kullanımında ailelerin bilinçlendirilmesini tavsiye ediyor.

Gebelikte görülen mide yanması genellikle zararsız olarak kabul görmektedir. Anne kanındaki artan progesteron hormon seviyeleri rahimdeki düz kasları gevşettiği gibi, mide-yemek borusu arasındaki kas yapıda olan kapakçığıda gevşetmekte ve bu nedenle de midedeki asit ihtiva eden içerek anne adayının yemek borusunda yanmaya neden olmaktadır.

Bu yanma şikayetlerinin en aza indirmek için ise şu adımları izlemekte fayda görülmektedir;

  • Kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı
  • Asitli içecekler alınmamalı
  • Çikolata yanma şikayetlerini artırabilecek diğer bir etmen
  • Salam sucuk gibi işlenmiş etler bu şikayetleri ilerletebilir
  • Baharatlı ve kızartma gibi yağlı yiyecekler tüketilmemeli
  • Yemekle alınan fazla sıvı mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir
  • Vücudun gebelik nedeniyle artmış olan su ihtiyacı yemekten önce veya sonra karşılanmalı
  • Yemekten sonra çiğnenecek sakız ağızdaki mukusu artırarak yemek borusundaki asidi temizleyebilir
  • Yemekten sonra uzanmakta kaçınılmalı
  • Eğer mide yanması için antiasit bir ilaç kullanılacaksa, etkisini azaltacağı için demir ilaçlarından iki saat önce veya sonra kullanılmalıdır.
Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)